a k t u a l n o ś c i

Wycieczki

HARRACHOV
Wieś założono w XVII wieku pod nazwą Dörfl. Na początku XVIII wieku nazwano ją od nazwiska właścicieli Harrachsdorf. Miejscowość była znana z początku z przemysłu szklarskiego i wydobycia rud, obecnie jest najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym i sportowym zachodnich Karkonoszy, przede wszystkim dzięki skokom narciarskim.


KOLEJKA ZĘBATA
Tanvald-Kořenov-(Harrachov), wyjątkowa w Europie środkowej, piękne scenerie Karkonoszy i Gór Izerskich, wiele tuneli i wiaduktów. Najbardziej stroma kolej w Republice Czeskiej. Za pomocą podwójnej listwy zębatej systemu Abt pokonuje na siedmiu kilometrach między Tanvaldem i Kořenovem różnicę wysokości 235 metrów. Największe nachylenie wynosi 58 promili.

ČERTOVA HORA 
1022 m n.p.m. Na szczyt prowadzą dwa wyciągi krzesełkowe, na północnych zboczach trasy zjazdowe wszystkich stopni trudności. Pierwszorzędny punkt widokowy.

SKOCZNIE NARCIARSKIE
Skocznia mamucia, jedna z sześciu wybudowanych w świecie. Punkt krytyczny 185 m, aktualny rekord wynosi 214,5 m (Matti Hautamaeki, 9.3.2002.

 

 

 

WODOSPADY MUMLAVSKÉ VODOPÁDY
mają 10 metrów wysokości na całej szerokości koryta rzeki. W pobliżu w rzece są tzw. Czarcie oka, ogromne zagłębienia powstałe w wyniku działania wody z kamieniami.

 

SKLÁRNA - MUZEUM SZKŁA
Huta szkła i miniaturowy browar Novosad & syn Harrachov s.r.o.
Hutę szkła założono w 1712 roku, jest to druga co do wieku huta szkła w Czechach. Ręczna produkcja szkła dmuchanego, szlifowanego oraz grawerowanego i malowanego oraz zdobionego innymi technikami, produkcja żyrandoli.


KAPLICA ŚWIĘTEJ ELŻBIETY
Obok huty szkła znajduje się kaplica św. Elżbiety ze szklanym dzwonkiem. Dzwonek ten ma 50 cm wysokości, waży 10 kg a odlał go w 1916 roku w tutejszej hucie szkła Julius Klinger. Można tu zobaczyć ołtarz z luster weneckich i bogato zdobione witrażeOKOLICA

ŚNIEŻKA
Najwyższy szczyt grzebienia Hraniční (Śląski), Karkonoszy i całych Czech (1602 m). Popularny cel wycieczek.
Skalisty nagi szczyt ma powierzchnię 30 arów i prowadzi przez niego granica państwowa z Polską. Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku, od nazwy Śnieżna – pokryta śniegiem.

ŚNIEŻNE JAMY
Ten rezerwat przyrody leży po polskiej stronie granicznego grzebienia. Są tu jeziorka pochodzenia lodowcowego. Niedaleko śnieżnych jam jest najwyższy szczyt zachodnich Karkonoszy - Vysoké kolo (1506 m).ŹRÓDŁA ŁABY
?ródła Łaby (na wysokości 1386,3 m n.p.m.) jest to krąg betonowy, z którego wypływa mały strumyk. Jest otoczony rzędem kamieni, później przybyły wygodniejsze ławeczki, niedaleko stoi murek z herbami miast, przez które przepływa Łaba.


WIEŹA ŠTĚPÁNKA

Neo – Gothic Štěpánka jest najstarszą punkt widokovy w Górach Izerskich i stoi na szczycie Hvězda. Budynek Štěpánka wieżę rozpoczęto w 1847 roku przez księcia Camill Rohan,  pracy, jednak ciągnęła się przez 40 lat i jego inauguracji nie  doszło do 1892–ga. Widok z neo – gotyckim, ponad 20-metrowa kamienna wieża zawiera Karkonosze, Góry Izerskie, Bezděz, Ralsko i Góry Łużyckie.

 

 

 

JASKINIE BOZKOVSKÉ - DOLOMITOVÉ JESKYNĚ
Są to jedyne dostępne jaskinie dolomitowe w Republice Czeskiej, z unikalnym zdobieniem ścian i stropów, tworzą je gzymsy, lamperie i kraty z kamienia. Jest tu największe jezioro podziemne w Czechach oraz oczywiście nie brakuje ozdób naciekowych.


FRÝDLANT
Monumentalny, wcześnie gotycki gród pobudowany mocnym rodem Ronowców i z czasów tych pochodzi rdzeń cylindrowej wieży, który tworzy dominantę całej budowli. W roku 1278 przechodzi Frýdlancki Gród pod panowanie panów z Biberštejna, którzy go rozbudowują. Zewnętrzny charakter Frýdlantu poważnie przemienił renesans, przede wszystkim w drugiej połowie 16. wieku, kiedy to włoski architekt Marco Spazio wybudował w podgrodziu piętrowy zamek z renesansowymi szczytami i grafitowymi ozdobami tynków.

OSADA JIZERKA

Osada w północno-wschodnich Górach Izerskich, po raz pierwszy wspominana w 16. stuleciu. Przez długi okres czasu była osadą pasterzy i drwali, obecnie jest wybitnym skrzyżowaniem turystycznym. W przeszłości była znana także jako wykopalisko kamieni szlachetnych. W połowie 19. stulecia zostały tutaj założone dwie huty szklarskie, z który jedna jest czynna do dziś. Założenie pierwszej huty szklarskiej wspomina także kamienna piramida w środku osady. Obecnie większość domów w tej osadzie wykorzystywana jest do celów wypoczynkowych.


SKAŁY - ADRŠPAŠSKÉ SKÁLY
Początki ruchu "turystycznego" przyszły tu na początku XVIII wieku. Skały Teplické skály czekały na przyjście miejscowych i gości jeszcze dłużej. Światu ukazały się dopiero po pożarze lasu w 1824 roku. Katastrofa ta odkryła do tej pory zarośnięte i niedostępne skalne miasto.

 
MIASTA I WSIE

JABLONEC NAD NISOU
Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości Jablonec pochodzą z połowy XIV wieku. Pierwsi osadnicy byli przeważnie rolnikami oraz górnikami. Mają tu siedziby firmy włókiennicze i przemysł maszynowy oraz meblarski. Jablonec jest celem wielu letnich gości i narciarzy.

 VRCHLABÍ
Barokowy klasztor – Karkonoskie muzeum (przyroda, kultura, ekologia, płynący strumień z żywymi eksponatami, rzemiosła). Centrum informacyjne – w trzech historycznych domach na rynku ekspozycja sztuki ludowej i rzemiosła, rozwój turystyki. Park zamkowy z trasą dydaktyczną i mini ZOO, drewniany most.

LIBEREC
Miasto w północnych Czechach Liberec, leży w kotlinie libereckiej między grzbietem Ještědský hřbet i Górami Izerskimi. Mała osada, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1352 roku, w XV i w pierwszej połowie XVI wieku stopniowo wyrosła w miasto poddańcze, co pisemnie potwierdził w 1577 roku cesarz Rudolf II. Pod koniec XVI wieku dzięki wyjątkowo aktywnej działalności budowlanej wyrosły pierwsze kamienne budynki, które na długo zdeterminowały charakter miasta.


ATRAKCJE A ZABAWA

JEŠTĚD - Liberec
wierzchołek rezygnować 1012 metr wysoki wierzchołek koronacja dostrzegalność sylwetka horského hotel. Uwaga wycieczkowicz wobec ten właściciel sklepu papierniczego ono podobać się mi jeszcze z czasy od stary , kiedykolwiek liczniejszy pierwszy turistickou chałupa tutaj naši przodkowie wzrost jeszcze rezygnować roce 1844. Spokojny znowu není jedyny symbol żylakowaty przetarg tak samo piękny widok w górze tylko otoczenie.

 

CENTRUM BABYLON - Liberec
Grot turistickou zdolność do przyciągania klientów Babilon im wielotomowy Narty wodne.Im produkcja system zbiornik rezygnować wodny woda strzelać , wodospady , kaskada , tobogan więcej kolejka górska. Wynikający z turistickým magnes im Lunapark. REZYGNOWAĆ złożony im ten sam koncentryczny velké centrum handlowe rezygnować od więcej niż sześćdziesiąt chód.

Botaniczny Ogrody Wypoziomować - Liberec
Botaniczny Ogrody byla zagubienie rezygnować roce 1876. Naleznete tutaj umieszczać doroczny kwitnienie storczyk więcej mięsożerny zioło , najstarszy kamelia w Euroobligacja zarówno... najszerszy pielęgnowany bonsai w Euroobligacja. Całkowicie im przyczyniać wizja 7500 gatunek zioło wobec sklenících więcej 1500 gatunek wobec pozadomowy segmenty.

Ogród zoologiczny Wypoziomować - Liberec
Zoologiczny ogród im systematyczny zabudowanie jeszcze skoro roku 1904. Sekcja wobec rezygnować hektarech , rezygnować wioo! wobec gość spotkania wobec 170 rodzaje zwierzę. Pośród nejproslulejší widzi szybkości podobny do sokoła ptactwo , żyrafa Rothschildovy , pantera pardwa , makabra lví , pingwin więcej rozliczać bílí tygrysica.